Producent wózków dla dzieci i fotelików samochodowych – Coletto

4 symptomy świadczące o tym, że dziecko wyrosło z fotelika

,

Każde dziecko jest inne, a więc i rośnie w innym tempie. Wybierając odpowiedni fotelik dla swojego potomka, powinniśmy się zatem kierować jego masą oraz wzrostem, a nie wiekiem.

Aby fotelik samochodowy mógł zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy, musi być przede wszystkim dobrej jakości oraz posiadać odpowiednie certyfikaty świadczące o jego wytrzymałości. Nie mniej istotną kwestią jest również optymalne dopasowanie fotelika do wzrostu i postury naszego dziecka. Każde dziecko jest inne, a więc i rośnie w innym tempie. Wybierając odpowiedni fotelik dla swojego potomka, powinniśmy się zatem kierować jego masą oraz wzrostem, a nie wiekiem. Wielu rodziców decyduje się na zbyt szybką zmianę fotelika samochodowego na większy, są też tacy, którym w codziennym natłoku obowiązków umyka fakt, że główka ich dziecka wystaje już poza górną krawędź oparcia fotelika, przez co wożą je w za małym modelu. Aby ułatwić Państwu wychwycenie odpowiedniego momentu na zmianę fotelika, przedstawimy w dzisiejszym wpisie kilka podstawowych symptomów, które świadczą o tym, że dziecko już z niego wyrosło.

 

Po czym poznać, że dziecko wyrosło już z fotelika samochodowego?


1. Za duża waga.
Podstawowym kryterium zmiany fotelika na większy jest przekroczenie przez dziecko limitu wagowego danego modelu fotelika określonego precyzyjnie przez producenta. Aby nie przeoczyć tego momentu, należy regularnie ważyć swoją pociechę.


2. Główka wystająca poza oparcie.
Warto regularnie sprawdzać, czy główka naszego dziecka nie wystaje poza górną krawędź oparcia fotelika. Jeżeli tak jest, oznacza to, że maluch wyrósł już z niego i należy zmienić go na większy model. 


3. Linia oczu wystająca poza górną krawędź oparcia.
W przypadku starszych dzieci głowa może lekko wystawać poza górną krawędź oparcia fotelika, za to nie może wystawać za nią linia oczu. W wielu przypadkach wystarczy odpowiednio wyregulować zagłówek, ale jeżeli jest on maksymalnie wyciągnięty, a linia oczu dziecka znajduje się mimo to wyżej niż brzeg oparcia, konieczna będzie wymiana fotelika.


4. Zbyt krótkie pasy.
Jeżeli pasy w foteliku nie dają się łatwo poprawnie zapiąć, świadczy to o tym, że nasze dziecko urosło i konieczna będzie zmiana fotelika na większy. Pamiętajmy jednak, że w okresie zimowym ubieramy dzieci w ciepłe i grube ubrania wierzchnie. Przed każdą podróżą należy zdjąć z dziecka kombinezon albo kurtkę. Zanim podejmiemy decyzję o zmianie fotelika, powinniśmy się także upewnić, że wykorzystaliśmy wszystkie możliwości regulacyjne pasów. W przypadku fotelików z grupy 0 i 0+ sprawdźmy, czy wyjęliśmy z nich wszystkie dodatkowe wkładki.

Zanim zmienimy fotelik samochodowy naszego dziecka na większy model, powinniśmy upewnić się, że naprawdę zachodzi taka potrzeba. Wożenie malucha w zbyt dużym foteliku jest bowiem niebezpieczne. Każdy fotelik powinien być używany tak długo, ile tylko można. Przedwczesne przesiadki w większe foteliki nie są zalecane tak samo jak wożenie dziecka w za małym modelu. W obu sytuacjach bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy nie jest odpowiednio zagwarantowane.

Zobacz wszystkie wpisy

Znajdź sklepy z naszymi produktami!