Producent wózków dla dzieci i fotelików samochodowych – Coletto

Amortyzacja jako kluczowy element w wózkach dziecięcych

,

Na rynku jest wiele modeli wózków, mają różne rozwiązania techniczne, które odpowiadają różnym potrzebom. Wszystko to sprawia, że młodym rodzicom nieraz naprawdę ciężko podjąć decyzję, jaki wózek wybrać. Dlatego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie najważniejsze. Jakie? Podpowiadamy.

Kryteria wyboru wózka

Choć wygląd wózka jest bardzo ważnym parametrem często wpływającym na podjętą przez nas decyzję, nie powinien on być najważniejszym kryterium wyboru. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając wózek dziecięcy?

Rodzaj wózka. Wózki dziecięce występują w różnych rodzajach. Może to być wózek głęboki najczęściej stosowany przy noworodkach i niemowlętach do 8 miesiąca życia. Można także zdecydować się na spacerówkę, w której dziecko samodzielnie już siedzi, ale może także się położyć. Połączenie tych dwóch opcji to wózek wielofunkcyjny zastępujący oba powyższe rodzaje, jeśli tylko dobierzemy dobry model.

Stelaż wózka. Jest to bardzo ważny element każdego wózka, gdyż na nim właśnie opierają się poszczególne jego elementy, przez co ma on duży wpływ na stabilność czy amortyzację wózka. Od wyboru rodzaju stelaża zależy w dużej mierze to, jak dużo miejsca zajmie on po złożeniu.

Koła. Są szczególnie ważne, gdy wózek zamierzamy użytkować także poza miejskimi ścieżkami czy chodnikami. Mamy wówczas do wyboru: koła pompowane (dość podatne na przebicie, choć bardzo dobrze tłumiące wszelkie drgania) oraz koła bezdętkowe nazywane żelowymi. Wyglądają podobnie do kół pompowanych, jednak specjalne wypełnienie sprawia, że nawet po przebiciu zachowują swoje pierwotne właściwości. Charakteryzują się dużą elastycznością i odpornością na warunki atmosferyczne. Wybierając koła, warto też zwrócić uwagę na ich skrętność, co będzie szczególnie przydatne przy lawirowaniu w sklepowych alejkach czy ilość kół - 3 bądź 4.

Oprócz tych 3 ważnych parametrów jest jeszcze jeden wyjątkowo istotny czynnik, który należy koniecznie wziąć pod uwagę, decydując się na zakup konkretnego modelu wózka. Jest nim amortyzacja.

Amortyzacja wózka

Parametr ten jest bardzo ważny i szczególnie istotny dla komfortu naszego malucha. Rodzaj amortyzacji zastosowany w wózku znacząco wpływa na wygodę dziecka podczas spaceru. To od tego elementu w dużej mierze zależy, czy dziecko obudzi się, gdy wózek zjedzie na bardziej wyboistą ścieżkę, czy też nawet tego nie zauważy i dalej będzie smacznie spać. Amortyzacja jest szczególnie ważna w wypadku dzieci do roku życia, czyli najczęściej w wózkach głębokich.

Gdy wybierzemy model z regulowaną twardością zawieszenia, sami będziemy mogli zdecydować o tym, jak będzie ono działać na różnym terenie.

Jak więc widać, wybierając rodzaj amortyzacji przy zakupie wózka dziecięcego, musimy wziąć pod uwagę czynniki takie jak okolica, w której mieszkamy czy miejsca, w które chcemy pojechać z naszym wózkiem. Inny rodzaj amortyzacji wybierzemy, spacerując głównie po mieście, a inny chcąc wozić naszego malucha po leśnych ścieżkach.

Zobacz wszystkie wpisy

Znajdź sklepy z naszymi produktami!