Producent wózków dla dzieci i fotelików samochodowych – Coletto

Czy foteliki samochodowe mają funkcję spania?

,

Nic nie usypia dzieci lepiej niż długa jazda samochodem – zwykle prędzej czy później zasypiają w swoich fotelikach, budząc się dopiero po zatrzymaniu auta. W ten sposób podróż mija im szybko i przyjemnie, ale czy na pewno wygodnie i bezpiecznie? 

Opadająca do przodu głowa, mało komfortowa pozycja siedząca nie sprzyjają dobremu wypoczynkowi. Na szczęście istnieje remedium na te problemy, czyli fotelik samochodowy z funkcją spania.

Na czym polega funkcja spania w foteliku samochodowym? 

Foteliki z tak zwaną funkcją spania umożliwiają dziecku przyjęcie pozycji, w której może wygodnie się zdrzemnąć, a przy tym jest bezpieczne w razie wypadku czy gwałtownego hamowania. Z oczywistych względów nie rozkładają się całkiem na płasko, ponieważ wtedy maluch byłby narażony na niebezpieczeństwo urazu. Fotelik samochodowy do spania można jednak odchylić tak, by dziecko znalazło się w ułożeniu półleżącym, a w czasie snu jego głowa i szyja były dobrze podparte. To świetne rozwiązanie dla osób, które często podróżują z dziećmi samochodem lub planują dłuższe wyjazdy, na przykład na wakacje lub do mieszkających daleko dziadków. 

Foteliki do spania dla niemowląt i starszaków  

Foteliki dla niemowląt z kategorii 0–13 kg są z założenia skonstruowane w taki sposób, by podróżujące w nich maluszki znajdowały się w pozycji półleżącej, a kąt między linią pleców a pionem zawierał się między 30 a 45 stopni. Chociaż w sprzedaży są już foteliki rozkładane całkowicie na płasko, ich producenci zastrzegają, że funkcji tej nie można używać w czasie jazdy – warto o tym pamiętać.

Jeśli natomiast chodzi o pozostałe kategorie, foteliki do spania pozwalają na wygodne odchylenie oparcia w czasie jazdy. Większy zakres regulacji mają tutaj modele montowane tyłem do kierunku jazdy, ponieważ nie ogranicza ich oparcie kanapy samochodu. Jednak modele FWF (przodem do kierunku jazdy) również bywają wyposażone w funkcję spania, która może się przydać także w przypadku starszych już dzieci.

Na co zwracać uwagę, wybierając fotelik rozkładany? 

Nadrzędnym kryterium wyboru fotelika samochodowego zawsze powinno być bezpieczeństwo jeżdżącego w nim dziecka. Trzeba więc zwrócić uwagę, czy model, jaki mamy na oku, pozytywnie przeszedł testy zderzeniowe, jest zgodny z obowiązującymi normami i uzyskał certyfikat niezależnej instytucji. Pamiętajmy, że znacznie bezpieczniejsze są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, w takim siedzisku odchylenie oparcia do pozycji półleżącej będzie też łatwiejsze, a wybór ustawień – większy.

Każdy fotelik musi być dopasowany do małego pasażera, a największe znaczenie ma tutaj waga i budowa ciała dziecka, a nie jego wiek, gdyż maluchy rosną w różnym tempie. Wybierając fotelik z funkcją spania zwróćmy szczególną uwagę na możliwość regulacji zagłówka, liczbę pozycji oparcia i pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Łatwiejsze w obsłudze są foteliki montowane na bazie isofix – zainstalowanie ich w samochodzie zajmie dosłownie kilka sekund. Wartą uwagi opcją są także foteliki obrotowe z funkcją spania, które pozwalają na szybkie dostosowanie ustawień w zależności od potrzeb i wożenie dziecka przodem lub tyłem, w pozycji siedzącej i półleżącej, a także łatwe wsiadanie i wysiadanie. Idealne rozwiązanie dla fanów częstych i długich wyjazdów!

Zobacz wszystkie wpisy

Znajdź sklepy z naszymi produktami!